SHËNDETI JUAJ ËSHTË MISIONI YNË
Lokacioni
Rr. Shkupit Llamella A, Nr 5 Prishtinë
Orari i Punës
E Hënë- E Shtune: 11AM-7PM
Na Kontaktoni
( 044 ) 849 -775
Dhimbja e Shpines

Dhimbja e Shpines: Shkaqet, Simptomat dhe Trajtimi

Dhimbja e shpines është një nga shkaqet më të zakonshme të sëmundjes së shpinës, dhe mund të ndikojë në cilindo person, në çdo moshë. Në këtë artikull do të diskutohet rreth shkaqeve, simptomave dhe trajtimit të dhimbjes së shpines.

Shkaqet e Dhimbjes së Shpines

 • Probleme me muskujt dhe inde të shpinës.
 • Kuota e ulët dhe probleme me posturën.
 • Kondicionet e kyçeve dhe degjenerimi i faqes së kyçit.
 • Infeksione dhe inflamacione në shpinë.
 • Sëmundje të trashëguara si artriti.

Shkaqet e dhimbjes së shpines janë shumë të ndryshme dhe mund të ndikojnë me intensitet të ndryshëm. Disa faktorë si mosha, trashëgimia, stresi dhe postura e keqe gjithashtu mund të ndikojnë në dhimbjet e shpines. Duke identifikuar shkaqet e mundshme dhe duke marrë masa për t’i shmangur ato, mund të ndihmohet në parandalimin e dhimbjes së shpines.

Simptomat e dhimbjes së shpines

 • Dhimbje lokale ose përhapje në pjesë të tjera të trupit.
 • Dhimbje që ndryshon me pozicionin e trupit.
 • Dhimbje e përshkallëzuar me lëvizje ose aktivitet.
 • Pakënaqësi në lëvizje.
 • Ndjenja e vështirësitë në mbajtjen e përgjithshme.

Simptomat e dhimbjes së shpines janë të ndryshme dhe mund të variojnë nga personi në person. Disa simptoma janë shumë të dukshme, ndërkohë që të tjerë mund të mos kenë asnjë simptomë përvec dhimbjes në shpinë. Është e rëndësishme të vëmendosni simptomat dhe t’i tregoni mjekut tuaj nëse keni dhimbje në shpinë, në mënyrë që ato të trajtohen në kohë dhe të parandalojnë vështirësitë e tjera.

Trajtimi dhe parandalimi i dhimbjes së shpines

 • Fizioterapia dhe terapia me akupunkturë.
 • Ilaçe kundër dhimbjes dhe inflamacioneve.
 • Fitoterapi për trajtimin e dhimbjes së shpines (mjaltë dhe bime të tjera mjekësore).
 • Parandalimi: ndryshim i pozicionit të qëndrimit ose uljes në punë, ushtrime të rregullta

Në trajtimin e dhimbjes së shpines, ka disa mënyra të përdorura shpeshherë si fizioterapia, ushtrime terapeutike si dhe trajtimet e ilaçeve për të trajtuar dhimbjen dhe inflamacionin. Edhe pse në disa raste trajtimi i sëmundjes mund të kërkojë kohë, thjesht ndryshimi në mënyrën e uljes apo pozicionit të qëndrimit në punë mund të ndihmojë për të ulur dhimbjen. Një fazë e rëndësishme e trajtimit të dhimbjes së shpines është parandalimi i kësaj sëmundje në të ardhmen. Duke u angazhuar në ushtrime të rregullta, duke vendosur mbajtës të shpinës dhe duke punuar në një pozicion të rehatshëm mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të shfaqjes së dhimbjes së shpines.

Përfundim

Dhimbja e shpines mund të jetë një problem shumë i vështirë për t’u trajtuar dhe në raste në të cilat trajtimi nuk bëhet në mënyrë të duhur, mund të ndikojë në cilindo person në shumë mënyra. Është e rëndësishme të ndiqni procedurat e trajtimit që i duhen për të shmangur këtë problem të shëndetit dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës suaj. Nëse keni ndonjë shqetësim rreth dhimbjes së shpines, na kontaktoni për të diskutuar mundësitë e trajtimit dhe parandalimit.

Na Kontaktoni Për Të Parë Se Si Mund Të Ju Ndihmojmë Me Problemin Tuaj
ORDINANCA SHËNDETI

Rr. Shkupi Llamella A, Nr 5, Prishtinë, Kosovë
Afër Spitalit Amerikan

SHËNDETI JUAJ ËSHTË MISIONI YNË

Boni Share

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *