SHËNDETI JUAJ ËSHTË MISIONI YNË
Lokacioni
Rr. Shkupit Llamella A, Nr 5 Prishtinë
Orari i Punës
E Hënë- E Shtune: 11AM-7PM
Na Kontaktoni
( 044 ) 849 -775
Trajtimi Efektiv I Spondilozes Lumbare Ne Rruazat L4-L5

Trajtimi Efektiv I Spondilozes Lumbare Ne Rruazat L4-L5

Trajtimi Efektiv I Spondilozes Lumbare Ne Rruazat L4-L5 – Pjesa lumbare e shpinës është një strukturë shumë e ndërlikuar. L4-L5 janë dy rruazat më të ulët në pjesën lumbare të shpinës dhe së bashku me diskun, nyjet, nervat dhe indet e butë të bashkangjitura ajo siguron një sërë funksionesh duke përfshirë mbështetjen e trupit të sipërm dhe lejimin e lëvizjes në drejtime të shumëfishta.

Megjithatë me ngarkesën e madhe dhe gamën e fleksibilitetit segmenti L4-L5 është gjithashtu i prirur për të zhvilluar dhimbje nga lëndimi dhe nga ndryshimet degjeneruese, si:

• Vertebra L4 mund të rrëshqasë përpara mbi rruazën L5 duke ndikuar në rrënjën e nervit dhe duke shkaktuar dhimbje në pjesën lumbare ose këmbë (dhimbje të nervit shiatik)

• Disku L4-L5 në mes të rruazave L4 dhe L5 mund të bëhet i hernizuar ose degjenerohet duke çuar në dhimbje të mundshme të këmbës (dhimbje të nervit shiatik) dhe / ose dhimbje të pjesës lumbare të shpinës

• Dy nyje të quajtur nyje të facetit të cilat lidhen me L4 dhe L5 rruazave në shpinë mund të lejojnë sasi jonormale të levizjes dhe / ose të zhvillojnë osteoartrit

• Pjesa e shpinës e segmentit L4-L5 ka një nerv që kalon përmes saj nga brenda kanalit kurrizor poshtë në pjesën e pasme të çdo këmbe (si pjesë e nervit shiatik). Ky nerv quhet rrënja nervore L4. Nëse ndonjë nga proteinat inflamatore nga brendësia e diskit të hernizuar dhe vjen në kontakt me këtë nerv ose nëse ndonjë gjë shtyn kundër tij dhimbje mund të kalojnë poshtë nervit (e quajtur radikulopati ose ishias).

Shkaqet e Dhimbjës së L4-L5

Problemet e zakonshme të pjesës lumbare të shpinës që shkaktojnë dhimbje në segmentin L4-L5 përfshijnë:

• Hernia diskale L4-L5: Vendi më i zakonshëm për një disk të hernizuar është në L4-L5 ose L5-S1 për shkak të peshës që këto segmente mbajnë dhe për shkak të diapazonit të lëvizjes së tyre. Kur disku hernizohet pjesën e brendshme rrjedh dhe prek rrënjën nervore aty pranë duke shkaktuar dhimbje që rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës dhe / ose poshtë këmbës.

• Sëmundje degjenerative e disqeve L4-L5: Nëse disku L4-L5 degjeneron disku midis L4 dhe rruazës L5 mund të bëhet i dhimbshëm dhe të shkaktojë dhimbje të pjesës lumbare të shpinës dhe / ose ishias.

• Spondilolisteza L4-L5: Dobësia në kockat, nyjet dhe ligamentet e shtyllës kurrizore mund të çojë në rruazën L4 që rrëshqasë përpara mbi kurrizin L5 që ndikon në rrënjën nervore dhe çon në dhimbje në këmbë dhe simptoma të tjera.

Përveç kësaj disa kushte të pjesës së poshtme të shpinës mund të ndikojnë në nivele të shumëfishta të shtyllës kurrizore duke përfshirë L4-L5. Stenoza kurrizore dhe osteoartriti janë të dyja shkaqet e zakonshme të dhimbjes së shpinës dhe / ose dhimbjes së këmbës tek njerëzit mbi moshën 60 vjeç.

Simptomat e Spondilozës Lumbare në Rruazat L4-L5

Së paku 37 për qind e pacientëve që vuajnë nga spondiloza lumbare nuk kanë simptoma fillimisht. Por kur shfaqen simptomat ato mund të paraqiten si dhimbje që variojnë nga më të buta në të rënda. Simptomat e tjera të spondilozës lumbare përfshijnë:

• Dhimbje e lokalizuar
• Dhimbje pas uljes së zgjatur
• Dhimbje përkeqësuese pas lëvizjes së përsëritur
• Spazma e muskujve
• Ndjesi shpimi dhe mpirje në gjymtyrë
• Dobësi e gjymtyrëve të prekura për shkak të shtypjës së mundshme nervore

Trajtimi për Spondilozën Lumbare në Rruazat L4-L5

Nëse jeni diagnostikuar me spondilozë lumbare L4-L5 ju keni disa lloje trajtimesh të mundshme për gjendjen tuaj. Shumica e formave të spondilozës i përgjigjen mirë metodave të trajtimit konservativ të tilla si akupunkturë dhe terapi fizike. Metodat konservative të trajtimit shpesh mund të kombinohen për të ndihmuar në rritjen e lehtësimit të dhimbjeve dhe rezultateve pozitive.

Nëse nuk keni ndonjë lehtësim pas disa javësh ose muajsh mund të konsideroni të na kontaktoni për një konsultim se si mund të ju ndihmojmë me spondilozës lumbare. Në Ordinancën Shëndeti ne ofrojmë një alternativë më të sigurt dhe më efektive për të trajtuar spondilozën në bazë të problemit tuaj unik. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar në rrugën tuaj drejt shëndetit optimal.

Boni Share

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *