SHËNDETI JUAJ ËSHTË MISIONI YNË
Lokacioni
Rr. Shkupit Llamella A, Nr 5 Prishtinë
Orari i Punës
E Hënë- E Shtune: 11AM-7PM
Na Kontaktoni
( 044 ) 849 -775
Dhimbja e Kokes nga Stresi

Dhimbja e Kokes nga Stresi

Mësoni më shumë se nga vjen Dhimbja e Kokes nga Stresi. Shumë njerëz përjetojnë dhimbjen e kokes nga stresi në jetën e tyre. Ky lloj dhimbjeje mund të jetë shumë i dhimbshëm dhe mund të ndikojë në mënyrë serioze në shëndetin tonë fizik dhe emocional. Ndaj, është e rëndësishme të njiheni me këtë problem dhe të merrni masat e nevojshme për ta trajtuar atë.

Pse ndodh dhimbja e kokes?

Dhimbja e kokes nga stresi ndodh kur trupi ynë është në tension të vazhdueshëm dhe nuk mund të relaksohet. Nëse jemi të ndjeshëm ndaj stresit, tensioni mbi muskujt e qafës dhe balancës së vendit të kockave të kokës mund të ndikojë në shfaqjen e dhimbjes së kokes.

Faktorët kryesorë që shkaktojnë dhimbjen e kokes nga stresi janë:

 • Presioni në punë ose në jetën personale
 • Përvoja e alarmit të ndjeshëm
 • Një situatë stresi të vazhdueshëm në jetën personale

Rëndësia e shkarkimit të stresit në trup

Shkarkimi i stresit është shumë i rëndësishëm për të menaxhuar dhe trajtuar dhimbjen e kokes nga stresi. Shkarkimi i stresit mund të bëhet nëpërmjet aktiviteteve që na relaksojnë, siç janë meditimi, yoga dhe masazhi.

Disa mënyra për të shkarkuar stresin janë:

 • Meditimi
 • Yoga
 • Masazhi
 • Qëndrimi jashtë dhe koha e lirë
 • Përdorimi i aromës së qetësuese, siç janë aroma e kamomiljes, lavandës dhe rozmarinës.

Efektet e dhimbjes së kokes për shëndetin tonë

Dhimbja e kokes nga stresi mund të ndikojë në shëndetin tonë fizik dhe emocional. Në disa raste, ky lloj dhimbjeje mund të jetë shumë i dhimbshëm dhe të ndikojë në punën tonë dhe jetën e përditshme. Mund të ndikojë në shikimin tonë të lumturisë dhe të shëndetit tonë emocional në gjithë kohën.

Trajtimi i dhimbjes së kokes nga stresi

Trajtimi i dhimbjes së kokes nga stresi mund të jetë shumë i ndryshëm, por një gjë është e sigurt. Nuk duhet të injorojmë këtë lloj dhimbjeje. Nëse ndjeni dhimbje të kokes nga stresi, duhet të kërkoni ndihmë nga mjeku për të marrë trajtimin e duhur.

Mjetet natyrale kundër dhimbjes së kokes

Ka disa mjet natyral që mund të ndihmojnë në trajtimin e dhimbjes së kokes nga stresi. Disa prej tyre janë:

 • Kamomilja: Aroma e kamomiljes ka një efekt të qetësueshëm mbi trupin tonë dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së kokes.
 • Lavandë: Aroma e lavandës gjithashtu ka një efekt të qetësueshëm dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së kokes nga stresi.
 • Valeriana: Kjo bime mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit dhe anksiozitetit dhe gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së kokes.

Si te lehtesoje dhimbjen e kokes në mënyra të ndryshme

Disa persona mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së kokes duke kryer aktivitete që ndihmojnë në rritjen e relaksimit trupor dhe emocional. Disa prej tyre janë:

 • Meditimi
 • Yoga
 • Activiteti fizik
 • Masazhi
 • Përvoja e relaksuar me miqtë

Sëmundjet që janë të lidhura me dhimbjen e kokes nga stresi

Disa sëmundje mund të jenë të lidhura me dhimbjen e kokes nga stresi. Disa prej tyre janë:

 • Migrena
 • Tensioni i kokes
 • Anksioziteti
 • Depresioni

Si të parandaloni dhimbjen e kokes nga stresi

Parandalimi i dhimbjes së kokes nga stresi mund të bëhet me marrjen e disa masave të thjeshta dhe të rëndësishme si:

 • Qëndrueshmëria emocionale
 • Relaksimi emocional dhe fizik me shpërndarje kohë të lirë e aktivitete që na bëjnë të ndihemi të lumtur
 • Përdorimi i teknikave të meditimit
 • Qëndrueshmëria emocionale në momentet e ndryshme në jetë dhe në punë

Shpërndarja e mënyrave për të qetësuar zemrën dhe shpirtin me qëllim të zvogëlimit të stresit

Stresi mund të ndikojë në shëndetin tonë emocional dhe fizik. Shpërndarja e mënyrave për të qetësuar zemrën dhe shpirtin mund të ndihmojnë në zvogëlimin e stresit dhe në lehtësimin e dhimbjes së kokes nga stresi. Disa prej tyre janë:

 • Meditimi
 • Yoga
 • Masazhi
 • Qëndrimi jashtë dhe koha e lirë
 • Përdorimi i aromës së qetësuese, siç janë aroma e kamomiljes, lavandës dhe rozmarinës.

Konkluzioni

Në këtë artikull kemi diskutuar për dhimbjen e kokes nga stresi dhe kemi dhënë disa mënyra për të trajtuar dhe parandaluar këtë problem. Është rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për këtë gjendje dhe të marrim masat e nevojshme në rast se vetëm përjetojmë një tjetër epizod të dhimbjes së kokes nga stresi.

• Lirohuni nga stresi në mënyrë efektive dhe natyrale me Hipnoterapi.
• Programi më efektiv në dispozicion
• Mëso teknikat efektive dhe të dobishme për lehtësimin e stresit
• Programoni veten derisa ju fleni

Dëgjojeni këtë ingjizim MP3 në telefonat tuaj mobil për 30 netë para se ju të shkoni në shtrat.

Porositni MP3 për Lirimin nga Stresi Online dhe Mund të Paguani Përmes Western Union apo Kartelave te Kreditit>>

Na Kontaktoni Për Të Parë Se Si Mund Të Ju Ndihmojmë Me Problemin Tuaj

ORDINANCA SHËNDETI

Rr. Shkupi Llamella A, Nr 5, Prishtinë, Kosovë
Afër Spitalit Amerikan

SHËNDETI JUAJ ËSHTË MISIONI YNË

Boni Share

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *